Our Clergy

Reverend Canon Peter A. G. Scott Lth. M.Ed. J.P

Rector

 

 

 

 

Born:                     20th August 1956 Nassau, Bahamas
Parents:                Marjorie Scott nee Smith and Walter Ross Scott (deceased)
Educated:             Christ Church Cathedral Day School

The Government High School
C.R. Walker Technical College
Codrington College/U.W.I. (Barbados)
C.O.B./Kent State, Ohio U.S.A.

Degrees:
Licentiate in Theology
Diploma in Pastoral Studies
Masters in Education

Employment:  
Barclays Bank PLC
Dominion Life Assurance Co.
Bahamas Hotel Training College (Part-time)
Bahamas Tech & Vocational Institute (Part-time)

Ordained: 
Deacon – July 2nd 1984
Priest – June 28th 1985
Canon – Dec. 1st 2013

Served:
St. Barnabas N.P.                            1984-1987    Assist. Curate
St. Peter’s – Long Isl.                      1987-1988    Priest in Charge
St. Margaret’s – North Andros      1988-1992    Priest in Charge
Holy Cross, N.P.                              1992-1997   Assist. Priest
St. Matthew’s N.P.                           1998-2002  Assist. Priest
St. John’s College                             2002-2010  Chaplain
St. Christopher’s N.P.                      2002-2010  Associate Priest
Holy Spirit N.P.                                 2010-           Present Rector

Appointed:
Justice of the Peace 2011
Canon of Christ Church Cathedral Dec. 1st 2013

 

Reverend Fr. John Mycklewhyte

Associate Priest

Testing 2

Bishop Laish Z. Boyd Sr.

Diocesan Bishop

Bishop Laish Zane Boyd Sr was born August 25, 1961 to Wilton E. Boyd and Ruth C. Boyd (nee McNeil) in New Providence. He was ordained to the Diaconate in St. Agnes Church, New Providence on July 22, 1986 and to the Priesthood on June 24, 1987 in Christ Church Cathedral, Nassau.

He served as Assistant Curate at The Church of Christ The King, New Providence (1986-1989), Priest-in-Charge at The Church of Our Lady and St. Stephen’s, Bimini (1989-1992), Priest Vicar at Christ Church Cathedral, Nassau (1992-1997), and Rector at Holy Cross Church, New Providence (1997-2006).

On June 29, 2006 being the Feast of St. James, he was consecrated Bishop by the Most Reverend Drexel W. Gomez. On January 1, 2009 he assumed office and was enthroned as the thirteenth Bishop of The Bahamas and The Turks and Caicos Islands on February 8, 2009.

Bishop Boyd established the following guidelines for the Way Forward: Clergy Wellness; Clergy Spouses; Mission Focus: A response to God’s love through our Stewardship of Time, Ability and Possessions; Archdeacons; Capital Works; Financial Picture; Hold the Fort; Anglicanism.

He is married to the former Joann M. Gray and they are the parents of three sons, Zane, Joash and Nathan.